• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKENT TİYATROLARI, PERDELERİNİ YARIN AÇIYOR

05 Ekim 2017, Perşembe

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKENT TİYATROLARI, 2017-2018 SEZONUNDA YEPYENİ OYUNLARLA TİYATROSEVERLERİN KARŞINA ÇIKIYOR

BAŞKENT TİYATROLARI PERDELERİNİ, “TİRYAKİGİLLERDEYİZ” ADLI YENİ KOMEDİ OYUNUYLA AÇACAK   

 USTA OZAN AŞIK VEYSEL'İN HAYATI, "KİM DEMİŞ KARANLIK"TA...

 AHİ EVRAN'IN HAYATI DA “BİZE GELEN BİZDENDİR” ADLI YENİOYUNLARLA SAHNEYE TAŞINACAK

  Kim_Demi_Karanlk_Prova_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları, 2017-2018 sezonu için perdelerini yarın (6 Ekim Cuma) “Tiryakigillerdeyiz” adlı yeni komedi oyunuyla açıyor.

  Başkentli tiyatroseverlerin 1 yıl boyunca dopdolu oyunları izleme şansı yakalayacağı Başkent Tiyatroları sahnelerinde; dram, komedi ve iki farklı çocuk oyunuyla birlikte 6 oyun sergilenecek.   

  Yeni sezona, yeni projeler ve iddialı yapımlarla başlayacak olan Başkent Tiyatroları, geçen yıllarda keyifle izlenen bazı oyunlarla birlikte, “Tiryakilgillerdeyiz”, “Bize Gelen Bizdendir”, “Kim Demiş Karanlık” adlı yeni oyunlarla izleyicisinin karşına çıkacak.

  Başkent Tiyatroları, geçen yıl ilgi gören ve Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler’in yazıp yönettiği, Sarıkamış’ta vatan uğruna şehit olanların hikayesinin anlatıldığı “Vatanım İçin” adlı oyunu bir kez daha sahneleyecek. Başkent Tiyatroları,  “Eyvah Kümeste Tilki Var” ile  “Kitap Kurdu” adlı çocuk oyunları, yine minik izleyicisiyle buluşturacak. .     

“TİRYAKİGİLLERDEYİZ”, GÜLDÜRECEK

            Gençlik Parkı Kültür Merkezi içindeki Tiyatro Salonu’nda yarın akşam “Tiryakigillerdeyiz” adlı, bu yıl ilk kez sahnelenecek olan oyunu, Başkent Tiyatroları oyuncularından İshak Tekgül yazıp yönetiyor. 5 kişilik orta direk bir aile içindeki bireylerin farklı farklı, bağımlılığa kadar varan alışkanlıklarının anlatıldığı “Tiryakigillerdeyiz” adlı oyunda, sigara bağımlısı bir baba, temizlik hastası bir anne, dedikodu ve yemek bağımlısı bir babaanne, internet bağımlısı evin oğlu ve ilaç bağımlısı asosyal kızları ile dışarıdan aileye dahil olan, birbirinden değişik karakterlerin, bağımlılıklarından kurtulma çabaları, trajikomik bir şekilde sahnelenecek.

USTA OZAN AŞIK VEYSEL'İN HAYATI, "KİM DEMİŞ KARANLIK"TA...

  Başkent’te, 23 yıldır aralıksız olarak perdelerini sanatseverlere açan Başkent Tiyatroları, bu yıl  “Kim Demiş Karanlık” ile “Bize Gelen Bizdendir” adlı 2 yeni oyunla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Her iki oyunun da yazar ve yönetmenliğini Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler üstleniyor. “Kim Demiş Karanlık” adlı 2 perdelik tiyatro oyununda, Büyük Usta Aşık Veysel Şatıroğlu’nun yaşamı, türkü tadında anlatılıyor.

Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni İkiler, dertlerini iliklerine kadar hisseden ve taşıdığı dertler ölçüsünde insan olduğunu anlatmaya çalışan Aşık Veysel’i, tiyatro sahnesine taşımanın hem çok kolay hem de çok zor olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Kolay olan, ozanın şiir dizelerini sahneye aktarmaktı ama zor olan, küçük dünyasındaki aşka sabırla nasıl ulaşabildiğini anlatma çabasıydı… Bu oyunu yazıp yönetirken, bu güzel yüreğin toprak kokulu aşkına bu sayede dokunabildim. Umarım büyük ustanın küçük dünyasında anlatmaya çalıştığı uzun ince bir yolda, minicik bir çakıl taşına dahi dokunabilme şerefine nail olabilmişimdir. Bu oyunu izlerken şu sözü lütfen unutmayın; 'Göz, gördüğüne inanır; gönül ise gözün görmediğini, uzaklarda da olsa hisseder. 

AHİLİK GELENEĞİ, “BİZE GELEN BİZDENDİR” OYUNUYLA SAHNEDE   

        Başkent Tiyatrolarında bu yıl izleyiciyle ilk kez buluşacak olan bir başka oyun da "Bize Gelen Bizdendir”... Yazar ve yönetmenliği yine Mehmet Tahir İkiler’e ait 2 perdeli oyunda,  “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, yarın ölecekmiş gibi ahirete çalış” düsturunu benimseyen ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ın hem hayatı hem de ahilik teşkilatı anlatılıyor.

            Yazar İkiler, oyunda, göçer olan Türk toplumlarının, vasıflı bir mesleğe sahip olabilmek için mücadele ederek, gönül eri ahilerini, üretici bir insan haline getirmesinin konu edildiğini söyledi. İkiler, oyunda  "Ahi’nin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü beli ve dili kapalı olmalı’’diyen Ahi Evran’ın tüm dünyaya örnek olan ahilik teşkilatını kurma sürecinin anlatıldığını kaydetti. .  

BAŞKENT TİYATROLARI 2017 EKİM AYI PROGRAMI

6 Ekim Cuma :            TİRYAKİGİLLERDEYİZ Saat: 19.30

7 Ekim Cumartesi:     TİRYAKİGİLLERDEYİZ Saat:18.00

                                     KİTAP KURDU Saat:13.00

8 Ekim Pazar:             TİRYAKİGİLLERDEYİZ Saat:15.30

                                     KİTAP KURDU saat:13.00

13 Ekim  Cuma:          VATAN İÇİN Saat:19.30

14 Ekim  Cumartesi:   VATAN İÇİN Saat:18.00

                                     EYVAH KÜMESTE TİLKİ VAR Saat:13.00

15 Ekim  Pazar:           VATAN İÇİN Saat:15.30

                                     EYVAH KÜMESTE TİLKİ VAR Saat:13.00

20 Ekim  Cuma:          KİM DEMİŞ KARANLIK Saat:19.30

21 Ekim  Cumartesi:   KİM DEMİŞ KARANLIK Saat:18.00

                                     KİTAP KURDU Saat:13.00

22 Ekim Pazar:            KİM DEMİŞ KARANLIK Saat:15.30

                                     KİTAP KURDU Saat:13.00

26 Ekim Perşembe:    EYVAH KÜMESTE TİLKİ VAR Saat:13.00   (toplu gösteri)

27 Ekim Cuma:           TİRYAKİGİLLERDEYİZ Saat:19.30

28 Ekim Cumartesi:   TİRYAKİGİLLERDEYİZ Saat:18.00

                                     EYVAH KÜMESTE TİLKİ VAR Saat13.00

29 Ekim  Pazar:          TİRYAKİGİLLERDEYİZ Saat:15.30

                                     EYVAH KÜMESTE TİLKİ VAR Saat:13.00

 Başkent Tiyatrolarınca sergilenen birbirinden güzel eserleri izlemek isteyen tiyatroseverler, biletlerini, Gençlik Parkı Kültür Merkezi ve Kızılay Metro gişelerinden ya da www.mybilet.com internet adresinden temin edebilirler.