• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

BAŞKENT’İN ÇEHRESİ GÜZELLEŞİYOR

23 Ağustos 2019, Cuma

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent genelinde kaldırım-yapım, bakım ve onarım çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Okul Müdürlükleri ile yaptığı iş birliği çerçevesinde bir yandan okul bahçelerinde çocuk oyun alanlarına oyun çizgisi çizmeyi sürdürürken bir yandan da şehir genelinde eğlence ve spor amaçlı yeni fikirleri hayata geçiriyor.

Geleneksel çocuk oyunlarının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla yeni bir uygulama daha başlatan Büyükşehir Belediyesi, yenileme çalışmalarının devam ettiği Sakarya Caddesi’nde zemine seksek oyunu çizdi.

7’DEN 70’E VATANDAŞLARIN EĞLENCE ODAĞI OLDU

Yaz aylarının başlamasıyla farklı ilçelerde Açık Hava Sineması ile nostalji rüzgarı estiren Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden canlandırmak istediği seksek oyununa vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor.

Caddede yürüyen, işe ya da evine giden vatandaşlar seksek oymadan geçmezken, izleyen ve oynayan herkes eğlenceli anlara da tanıklık ediyor.

Yerde bulunan seksek oyununu fark ederek oynamaya başlayan 65 yaşındaki Esma Eker, Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulaması sayesinde çocukluğuna geri döndüğünü anlatarak, düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:
“Kızılay’ın sokak ve caddelerine yapılan çalışmaları yakından takip ediyoruz. Burası çok kalabalık bir cadde ve yenilenmeye ihtiyacı vardı. Sakarya Caddesi’ne yeni çiçekler ve ağaçlar dikilmiş, yollar yapılıyor ve çok güzel olmuş. Seksek oyununu görünce anılarım gözümde canlandı. Hatta duygulandım. Çocukken çok oynardım. Hizmet güzel olursa memnuniyet de yüksek olur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

“İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU YAŞATIYOR”

Büyükşehir Belediyesi’nin örnek bir belediyecilik sergilediğini söyleyen Turgut Okyay ise, “Büyükşehir Belediyesi’nin emin ellerde olduğuna inanıyoruz. Belediye’nin hizmetlerini yakından takip ediyorum ve kutluyorum. Metrodan çıkarken seksek oyununu fark edince aklıma çocukluğum geldi, anılarım canlandı. Oyun kültürünün yaşatılması adına yapılan bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Seksek oyununun nostaljik bir çalışma olduğunu vurgulayan Hürriyet Gazioğlu da, “Sakarya Caddesi sembol bir cadde. Seksek oyunu ile de bir nostalji oluşturmak istenmiş. Yerde görünce çocukluk yıllarım aklıma geldi. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” sözleriyle duygularını paylaştı.

Çocuğuyla birlikte seksek oynayan Hasibe Bilgin, “Sakarya Caddesi sürekli uğradığım bir yer. Çocuğumla birlikte yürürken seksek oyununu gördüm. Çocukluğumda çok severek oynadığım bir oyundu. Anılarımı anımsadım. Çocuğumda oynamak istedi ve kısa bir sürede olsa eğlenmiş olduk” derken, Sakarya Caddesi’ndeki yenileme çalışmalarını yakından görmeye geldiğini söyleyen Gazeteci Murat Yetkin ise memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi:
“Çok uzun zamandır bütün alana el atılması gerekiyordu. Şimdi el atıldığını görmek beni memnun etti. Çalışma bittikten sonra yine gelip göreceğim. Kızılay’ın tamamının elden geçmesi lazım.”