• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

ANKARA'NIN BAŞKENT OLUŞUNUN 94. YILI

13 Ekim 2017, Cuma

ANKARA VALİSİ ERCAN TOPACA İLE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK’İN EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENEN PROGRAMA; BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, ÇEVRE VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI JULİDE SARIEROĞLU, MİLLETVEKİLLERİ İLE ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

AVRUPA ŞAMPİYONU AMPUTE MİLLİ TAKIMI OYUNCULARINA DA 200 BİNER LİRALIK ÖDÜLÜN DAĞITILDIĞI GECEDE, BAŞKAN GÖKÇEK “ESKİ ANKARA, YENİ ANKARA” SUNUMU GERÇEKLEŞTİRDİ

-BAKAN SARIEROĞLU:

“HİZMETLERİNDEN DOLAYI ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

-VALİ TOPACA:

“TÜM HAYATINI ANKARA İÇİN ADAYAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA, ANKARA VALİSİ OLARAK TÜM ANKARALILAR ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

-BAŞKAN GÖKÇEK”

“HEDEFİMİZ HER ZAMAN ANKARA’DA YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK OLDU”

         ankara_baskent_330.jpgAnkara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen “Ankara’nın Başkent oluşunun 94. Yıldönümü” özel programına Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu, TBMM eski başkanı Cemil Çiçek, eski bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

         Vali Ercan Topaca ile Başkan Melih Gökçek’in davetlileri kapıda karşıladığı programda; “Eski Ankara, Yeni Ankara” isimli bir sunum gerçekleştiren Başkan Gökçek, hedeflerinin her zaman Ankara’da yaşam kalitesini artırmak olduğunu belirterek, yeşil alanlardan, ulaşım çalışmalarına, Ankapark’tan, kentsel dönüşümlere kadar pek çok alanda çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

         Programda ayrıca; geceye katılan Avrupa Şampiyonu olan Ampute Futbol Milli Takımı oyuncuları ve baş antrenörüne de Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla verilmesi öngörülen 200 biner liralık ödülleri de dağıtıldı.

VALİ TOPACA: “ANKARA’NIN GELDİĞİ NOKTA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR”

         Yüzlerce davetlinin katılımıyla Grand Ankara Otel’de gerçekleşen gecede konuşan Ankara Valisi Topaca, Ankara’nın geldiği noktanın göğüslerini kabarttığını kaydederek, Başkent’te huzur ve güvenle yaşamanın ayrıcalığından bahsetti. Topaca, “Parklarıyla, yollarıyla, her yönüyle, dünyanın başka şehirlerine imrenmeye gerek kalmadan yaşanabilecek ayrıcalıklı bir kent Ankara” dedi.

         Başkan Gökçek’e hitaben, “dostum, çok eskiden beri tanıdığım” sözlerini kullanarak konuşmasını sürdüren Vali Topaca, “Melih Bey’in hizmetlerini de özel olarak ele almak gerekiyor. Tüm hayatını Ankara için adayan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’na, Ankara Valisi olarak tüm Ankaralılar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN GÖKÇEK: “HEDEFİMİZ HEP ANKARA’DA YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRMAK OLDU”

         Başkan Gökçek de sunumunu gerçekleştirmeden önce yaptığı kısa konuşmasında özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından 23 yıldan bu yana Ankara’yı değiştirmek için çok ciddi anlamda gayret sarfettiklerini kaydederek, Avrupa Parlamentosu tarafından Avrupa’nın en iyi şehirlerine verilen 4 ayrı ödülü (Avrupa Şeref Diploması, Avrupa Şeref Plaketi, Avrupa Şeref Bayrağı ve Büyük Avrupa Ödülü) sıralayarak, şunları söyledi:

“Avrupa Parlamentosu tarafından verilen başka da ödül yoktur zaten. Biz 8 yılda dördünü de aldık. Bu ödüllerin dördünü birden Avrupa’da kazanan 3 kent var; Lahey, Viyana ve Ankara. Onlar 25 yılda almışlar ama Allah bize nasip etti 8 yılda aldık.”

         Konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi olarak hedeflerinin “her zaman Ankara’da yaşam kalitesini artırmak” olduğunu da ifade eden Başkan Melih Gökçek, “Akmayan suları akıtalım, dedik, akıttık, 2 metrekare olan yeşil alanı yükseltelim, dedik ve nüfus iki katına çıktığı halde 20 metrekareye çıkarttık. Ankara’yı yeşil Ankara yaptık. Ben Belediye Başkanı olduğumda Ankara’da 350 bin araç vardı. Şu anda 2 milyon 200 bin araç var. Ama trafik 23 sene öncesinden daha güzel bir şekilde akabiliyor” dedi.

“ALLAH, BİR DAHA 15 TEMMUZ GİBİ BİR FELAKET YAŞATMASIN”

15 Temmuz’da büyük bir felaket yaşandığının da altını çizen Başkan Gökçek, “Bütün Ankaralıların gayretiyle ve bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının özel gayretiyle Allah’ın izniyle o darbe teşebbüsünü de geri yüz ettik. Allah bize bir daha böyle bir felaket vermesin diyoruz” temennisinde bulundu.

23 Nisan 2018’de Avrupa’nın en büyük temaparkı Ankapark’ın açılışını da gerçekleştirecekleri müjdesini veren Başkan Gökçek, “Hiç tartışmasız Fransa’daki Disneyland’a en az iki basacak bir park yapıyoruz. İnşallah Ankara turizmine de çok ciddi anlamda katkıda bulunacağız” bilgisini verdi.

Sözlerini, “Ankara’yı başkent olarak seçen ve ilan ettiren Mustafa Kemal Atatürk’e de şükranlarımızı sunuyoruz” cümleleriyle tamamlayan Başkan Gökçek, konuşmasının ardından “Eski Ankara, Yeni Ankara” sunumunu gerçekleştirdi.

Sinevizyon eşliğinde aynı kadrajlardan çekilmiş eski ve yeni Ankara fotoğraflarının yer aldığı sunumunda, dev rekreasyon alanlarından, yollara, kentsel dönüşüm alanlarından yeşil alanlara kadar pek çok alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların eski ve yeni hallerinin yan yana fotoğraflarını aktaran Başkan Gökçek, çalışmalara ilişkin de kısa bilgiler verdi. Sunumun ardından katılımcılara bir de Ankara’nın dünden bugüne geldiği noktaya ilişkin kısa bir film izletildi.

AMPUTE MİLLİ TAKIMINA BÜYÜKŞEHİR’DEN ÖDÜLLÜ TEŞEKKÜR…

         Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen ve İngiltere’yi 2-1 yenerek Avrupa Şampiyonu olan, Türkiye’ye büyük gurur yaşatan Ampute Milli Takımı oyuncu ve baş antrenörüne 200 biner liralık ödülün de dağıtıldığı gecede, Milli Takım oyuncuları sahneye davet edildi.

         Bakan Sarıeroğlu, Vali Topaca ve Başkan Gökçek tarafından sembolik olarak toplam 3 milyon liralık çek dövizinin kaptan Osman Çapmak’a verildiği törende konuşan Bakan Sarıeroğlu, “Milli Tamımızı tebrik ediyorum. O gece kaptan Osman Çakmak’ın konuşması bizi çok duygulandırmıştı. Hem Milli Takımımızı bu başarılı sonuçtan dolayı hem de o gece orada onlara destek veren taraftarları kutlamak istiyorum” dedi. Bakan Sarıeroğlu, Ankara’nın Başkent oluşunun 94. Yılı nedeniyle de tebriklerini ileterek, “Ankaramız Türkiye’nin kalbi kültürü tarihi ve Türkiye sevdalısı gazi hemşehrilerimiz… Hizmetlerinden dolayı, Ankaramızı getirdiği bu aşamalarından dolayı da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

         Ödülü verirken Başkan Gökçek de “Emeklerinin karşılığı değil ama sembolik de olsa Büyükşehir Belediyesi’nin kalbinde ayrı bir yeriniz var. Hepinizle gurur duyuyorum. Ben bir tweet atmıştım, şampiyonluğunuzu da kutlayacağız inşallah demiştim, şimdi kutluyoruz ve gurur duyuyoruz” dedi.

         Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk de Başkan Melih Gökçek’e, Milli Takım’a sağladığı katkı için teşekkür etti.

Konuşmaların ve ödüllerin verilmesinin ardından katılımcılarla birlikte anı fotoğrafı çektirildi.   

         Program Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasıyla devam ediyor…