• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

ANKARA ZABITASI'NA, "TÜKETİCİNİN KORUNMASI" EĞİTİMİ

05 Ekim 2017, Perşembe

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA DAİRE BAŞKANLIĞI İLE GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI’NIN İŞBİRLİĞİNDE “TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN VE UYGULAMA YÖNETMELİKLERİ HAKKINDA ZABITA EĞİTİMİ” KONULU PROGRAM DÜZENLENDİ

ZABITA DAİRE BAŞKANI KARABUDAK:

“BİZLER, KANUNUN VERDİĞİ YETKİLERLE İŞLEM YAPMAK ZORUNDAYIZ”

         zabita_tuketici_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca,  “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Ve Uygulama Yönetmelikleri Hakkında Zabıta Eğitimi” konulu program düzenlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya, Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinden 220 zabıta katıldı.

         Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal’ın da hazır bulunduğu programda konuşan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak,  zabıta teşkilatının  çok değişik görevleri ifa eden bir yapısı olduğuna dikkat çekerek, kanunların kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde görev yaptıklarını söyledi.

         Zabıta Daire Başkanlığı Tüketici Hakları Amirliği’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Karabudak, Başkentlilerin bu konuda bilinçlenmesi için çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Karabudak, Daire Başkanlığı olarak öğrenciler arasında tüketici haklarının konu edildiği bir karikatür yarışması düzenlediklerini,   Büyükşehir Ankara Bülteni'nde yayınlanan “tüketici köşesi” ile her sayıda yüzbinlerce Başkentli'ye ulaşma imkanı bulabildiklerini, EGO otobüslerinde de tüketici ekranı kurduklarını anlattı. Başkan Karabudak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na da yaptıkları işbirliği için teşekkür etti.

 Eğitim programında; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nden Daire Başkanı Yakup Güzel, “Mesafeli Sözleşmeler”, “Bankacılık İşlemleri”, “Abonelik Sözleşmeleri”, “Paket Turlar ve Tüketici Hakları”, “Garanti Belgesi ve Ön Ödemeli Satış” başlıkları altında bilgiler verdi.  

Bakanlık uzmanlarından Kadir Yılmaz da 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun çerçevesinde yapılan denetimlerde dikkat edilmesi gereken usul ve esaslar hakkında açıklamalarda bulundu.