• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

ANKARA FUAR ALANI'NDA ANLAŞMA SAĞLANDI

18 Temmuz 2017, Salı

FUAR ALANININ YAPIMI İÇİN KURULAN ŞİRKETİN HİSSEDARLARININ BAŞKANLARI, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE BİR ARAYA GELDİ

BAŞKAN GÖKÇEK, TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU, ATO BAŞKANI BARAN, ASO BAŞKANI ÖZDEBİR, ATB BAŞKANI YAVUZ VE AKYURT BELEDİYE BAŞKANI AYANTAŞ'IN  KATILDIĞI TOPLANTIDA; FUAR ALANININ PROJESİNDE TADİLAT YAPILMASI, FİYATININ DÜŞÜRÜLMESİ VE YAPIMI İÇİN 8 EYLÜL’DE İHALEYE ÇIKILMASI KARARLAŞTIRILDI

-BAŞKAN GÖKÇEK:

“UZUN ZAMANDIR YAPIMI İÇİN BÜYÜK UĞRAŞLAR VERDİĞİMİZ FUAR ALANINDA NİHAYETE ULAŞILMIŞ OLMASI, BİZE MUTLULUK VERDİ”

“ESENBOĞA HAVAALANI’NA YAPILACAK METRONUN GÜZERGAHININ FUAR ALANI’NDAN GEÇMESİ İÇİN HİSSEDAR ORTAKLARIMIZLA BİRLİKTE ULAŞTIRMA BAKANIMIZ AHMET ARSLAN’I ZİYARET EDECEĞİZ”

"BU KONUDA  BÜYÜK KATKI SAĞLAYAN ESKİ TBMM BAŞKANIMIZ, ESKİ BAKANIMIZ, AYNI ZAMANDA ANKARA MİLLETVEKİLİMİZ CEMİL ÇİÇEK’E DE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

         Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ankara Fuar Alanı”nın yapımı için tüm hissedarlarla anlaşmanın sağlandığı müjdesini verdi.     Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirdikleri toplantı sonucunda, mevcut projede tadilat yapılmasına, yapım  fiyatının düşürülmesine, 14 Ağustos’a kadar yeni projenin hazırlanmasına ve 8 Eylül’de yapım ihalesine çıkılmasına karar verdiklerini belirtti.

         Fuar alanının yapımı için Büyükşehir Belediyesi, TOBB, ATO, ASO, ATB, Akyurt Belediyesi ve ANKESOB ortaklığında kurulan “Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre A.Ş”nin hissedar başkanları, Büyükşehir Belediyesi’nde buluştu.

Başkan Gökçek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Faik Yavuz ve Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş'ın katıldığı toplantıya, hissedarlardan Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, mazeret bildirerek katılamadı.

Başkan Gökçek, yapılan toplantı sonunda, Ankara'nın büyük ihtiyacı olan fuar alanının yapımı için anlaşmaya vardıklarını belirtti.

8 EYLÜL’DE YAPIM İHALESİNE ÇIKILACAK 

Gerçekleşen görüşmede, fuar alanının mevcut projesinde tadilat yapılarak, fiyatının düşürülmesine karar verildiğini belirten Başkan Gökçek, “Ortaklarla bir araya geldik ve nihayet anlaşmayı sağladık. Aldığımız karar çerçevesinde yeni projenin çizilmesi, 14 Ağustos’a kadar sürecek. Projenin tamamlandığı 14 Ağustos’ta ihale kararı verilecek. 8 Eylül'de de ihaleye çıkacağız” dedi.

         Fuar alanının yapımı için uzun süredir uğraş verdiklerinin altını çizen Başkan Gökçek, “Fuar alanının nihayete ulaşmasından dolayı çok mutluyuz. Ayrıca bu karara ulaşılmasında büyük katkı sağlayan eski TBMM Başkanımız, eski bakanımız, aynı zamanda Ankara Milletvekilimiz Cemil Çiçek’e de çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

         Başkan Gökçek, mevcut projede yapılacak tadilatla, 50 bin metrekare olan kapalı alanın 40 bin metrekareye düşürüleceği ve fuar alanı hafriyatının  Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağı bilgisini de verdi.

HİSSEDARLARLA ULAŞTIRMA BAKANI ARSLAN’A ZİYARET

         Başkan Gökçek, fuar alanıyla ilgili olarak bugün, şirketin hissedarları yöneticileri, TOBB, ASO, ATB, ANKESOB başkanları ve Akyurt Belediye Başkanı   ile birlikte Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ı ziyaret edeceklerini de kaydederek, “Sayın Bakanımızdan, hissedarlar başkanları olarak, Esenboğa Havaalanı'na yapılacak metronun güzergahının Fuar Alanı’ndan geçmesi için talepte bulanacağız. İnşallah buradan da müspet bir karar alınırsa, fuar alanıyla ilgili ikinci müjdeli haberi de vermiş olacağız” diye konuştu.

ORTAKLARIN HİSSE ORANLARI

          Ankara'ya dev bir fuar alanı ve kongre merkezi inşa etmek üzere kurulan “Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş”nin hissedarlık yapısı şöyle:

         Ankara Büyükşehir Belediyesi                      -  % 24

         Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB)   -  % 24

         Ankara Ticaret Odası (ATO)                         -  % 20

         Ankara Sanayi Odası  (ASO)                        -  % 20

         Ankara Ticaret Borsası (ATB)                       -  %   5

         Akyurt Belediyesi                                          -  %   5          

         Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği     -  %    2