• Sayfayı yazdır.
  • Yazı boyutunu azalt.
  • Yazı boyutunu arttır.

ANKARA FESTİVALİNDE "KAYI OBASI ÇADIRI"NDA TARİHE YOLCULUK

03 Ağustos 2017, Perşembe

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE BAĞLI BELKA ŞİRKETİ’NİN FESTİVAL ALANINDA KURDUĞU 3 ÇADIRDA, KAYI BOYU BEYİNİN ZİYAFET VERDİĞİ TOLANTI SALONU’NDAN, SAVAŞLARDA KUŞANDIĞI ZIRH VE SİLAHLAR ZİYARETÇİLERLE BULUŞTURULUYOR 

  oba_fest_330.jpgAnkara Büyükşehir Belediyesi’nin AKM (eski hipodrom) alanında düzenlediği 7. Uluslararası Büyük Ankara Festivali, sağladığı ucuz alışveriş ve ücretsiz eğlence imkanının yanı sıra, özel sunumlarla da Ankaralılara geçmişi hatırlatıyor.

Festival alanında Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELKA Şirketi tarafından düzenlenen Türklerin kökenini oluşturan Kayı Boyu Çadırı’nda, ziyaretçiler tarihin derinliklerine uzanarak, atalarının yaşamını hatırlama fırsatı buluyor.

Festival alanında yan yana kurulan 3 çadırda Kayı Boyu’nun yaşam alanlarıyla ilgili özel bölümler yer alıyor. Çadırların ana girişinde yüksekte kurulan gözetleme Kulesi’nde; biri etrafı gözetleyen diğeri elindeki tokmaklarla büyük bir davulla işaretleşmeyi sağlayan iki alperen nöbet tutuyor.

Kapısında zırhını kuşanmış, elinde kılıçlarıyla nöbet tutan iki alperenin beklediği ortadaki büyük çadırda, Oba Beyi’nin başköşede özel koltuğunda oturduğu büyük bir ziyafet sofrası bulunuyor.  Çadıra gelen ziyaretçiler, Oba Beyi’nin yanına veya ziyafet sofralarından birine oturarak, anı fotoğrafı çektirebiliyor.  

Büyük çadırda Kayı Boyu Beyi Başkanlığı’nda gerçekleştirilen bir ziyafetli toplantıyı canlandıran görüntülerin yanı sıra ziyaretçiler, çadırlar arası kurulan iç bağlantıdan, oba yaşantısının temsil edildiği diğer iki odayı da ziyaret etme fırsatını buluyor.  

Çadırın birincisinde ziyaretçiler, oba beyin yatak odası olarak düzenlenen bir bölümü görürken, odanın başköşesinde yer alan yatak ve diğer taraflarda ise oba beyinin günlük hizmetleri için yer alan görevli iki bayan ve yemek yapımında kullanılacak kap kacak ve çeşitli düzenekler yer alıyor.

Diğer çadırda ise oba beyinin savaşlarda giydiği zırhlar, kullandığı ok, kılıç, kama ve benzeri savaş aletleri sergileniyor.